Біологічні цікавинки

Пол Андерсон. Еволюция на пальцах


Біологічні цікавинки

 1. Невелика риба-куля має цікаву властивість. У мить небезпеки, коли до неї наближається хижак, вона набирає велику кількість води – утричі більшу за свій об’єм – і, роздуваючись, перетворюється на величезну колючу кулю.
 2. У восьминога й кальмара щупальці замінюють ноги. Розташовані вони на голові, завдяки чому морських істот називають головоногими.
 3. Велетенські розміри мають представники осетрових. На Каспії траплялись риби масою у тонну. Осетри бувають до 3 метрів завдовжки і масою 280 кі-лограмів.
 4. Найбільша сучасна тварина – блакитний кит. Довжина цього велетня – 33 метри. А важить він більше, ніж п’ятдесят слонів – 150 тонн. Серце блакит-ного кита скорочується дев’ять разів на хвилину.
 5. У морі мешкають електричні скати. Своєю електричною зброєю вони корис-туються у мить небезпеки. А людину ударом електричного струму можуть навіть “звалити з ніг”.
 6. Людина хоч і “цар природи”, але не така швидка, сильна та прудка порівня-но з іншими мешканцями нашої планети. Наприклад, стаєр пробігає за годи-ну понад 21 кілометр, лев та зебра здатні подолати за цей час 65 кілометрів. Дикий осел – 50-55, жирафа – 45-50. Антилопа, олень, кінь і навіть собака без особливого напруження обганяють будь-якого бігуна.
 7. Якби людина мала такі здібності, як звичайний коник, вона б легко переска-кувала через триповерховий будинок, а футбольне поле подолала б потрій-ним стрибком.
 8. В іспанському місті Більбао збирається чимало вболівальників на чемпіонат країни серед… равликів, які змагаються у “швидкісному повзанні з ванта-жем“.
 9. З серйозною проблемою зіткнулися працівники китайського зоопарку. Пора-зки у любовних іграх перетворили чарівну й спокійну шимпанзе Фейлі на агресора. Вона курить цигарки і плюється у відвідувачів. За словами дирек-тора зоопарку, своєю поведінкою шимпанзе наслідує відвідувачів. Причина трансформації поведінки тварини криється у її самотності, бо, маючи такий характер, вона не може знайти собі друга.
 10. Відома звичка пінгвінів невідривно слідкувати за літаками у небі наштовхує на думку, що вони таким чином піддають свою рівновагу небезпеці, ризи-куючи впасти на спину. Так це чи ні, намагалися довести американські зоо-логи. Вони дійшли висновку, що єдине, на що літаки провокують пінгвінів, – це відвертають увагу татусів-пінгвінів від висиджування яєць.
  28
 11. У тропічних лісах Центральної Америки біологи зробили відкриття: вони знайшли нову тварину з класу павукоподібних. Ця істота, обороняючись, використовує оцтову кислоту.
 12. А у Китаї, нібито, знайдено невідомий науці вид жаби з бородою. Вона живе у гірських річках на висоті 2400 метрів. Ці жаби менші за звичайних, їхня шкіра без бородавок. Бороду мають тільки самці, у самок на язиці жовті плямки. Після спарювання борода у самців відвалюється, а плямки у самок зникають.
 13. Шкаралупа страусових яєць настільки товста й міцна, що на ній може сміли-во стояти людина. Такий незвичайний експеримент демонструють туристам на страусових фермах Африки. Цікаво, що гніздо –звичайну ямку – спору-джує самець, а яйця в нього кладуть декілька самок.
 14. Найбільші тигри належать до амурського або уссурійського підвиду. Дов-жина їхнього тіла сягає 280 сантиметрів, не враховуючи довжини хвоста (70-80 сантиметрів). Маса дорослого самця сягає 320 кілограмів. За таких розмі-рів уссурійський тигр є найбільшим звіром серед котячих.
 15. Лише серед тигрів бенгальського підвиду трапляються особини з білим ко-льором основного фону забарвлення. Тобто вони мають чорні смуги на бі-лому тлі, як зебри.
Comments